Kablo Hurda Fiyatları

Kablo Hurda Fiyatları

Hurda Kablo Fiyatları

Kablo hurdası fiyatları belirlenirken öncelikle kablonun muhteviyatının önemli olduğunu bilmenizi isteriz. Öncelikle, kablo nedir? Kablo nerelerde kullanılır? Kablo çeşitleri nelerdir? Hep birlikte göz atalım.

Kablo Nedir?

Kablo Hurdası
Hurda Kablo

Kablo elektronik eşyalar ve şehirler arası dağıtım başta olmak üzere üretilen elektrik enerjisinin akıma bağlı olarak iletilmesini sağlayan üzeri yalıtkan bir madde ile kaplanmış, metalik iletken bir yapıya sahip olan tellere verilen genel isimdir.  Bu iletkenler çoğunlukla bakır zaman zaman alüminyum tek bir tel veya birbirlerine örülmüş ince tellerden oluşabilir. Aynı elektrik akımını taşıyabilmesi için alüminyum telden oluşan kabloların bakır tel kablolara göre en az yarım çap daha kalın olması gerekmektedir. Hurda tel fiyatları isimli yazımızda da belirttiğimiz üzere kabloların değerini arttıran veya azaltan etken kablonun bakır tellerden mi yoksa alüminyum tellerden mi imal edildiğidir. Bakır hurdası fiyatları ile ilgili sayfamız olan hurda bakır fiyatları konuda daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz. Bakır tellerin daha ince yapıyla daha yüksek elektrik akımı taşıyabildikleri için yer kısıtlaması olan daha dar alanlarda yaygın kullanılmaktadır. Alüminyum tellerden oluşan kablolar ise daha hafif bir maden olması sebebiyle çoğunlukla havadaki hatlarda kullanılmaktadır. Bu tarz kablolar çok daha sağlamlaştırılmak adına çelik tel örgülerle sarılabilmektedir. Kablo nedir? Sorusuna kısa da olsa bir cevap bulabildiğimize göre şimdi kullanım alanlarına göre kablo çeşitleri nelerdir? Hep birlikte onları inceleyelim.

Kablo Çeşitleri Nelerdir?

Kablolar kullanım alanlarına ve yerlerine göre çeşitlilik göstermektedir. Kablo türlerini başlıca 5 ana başlığa ayırabilmekteyiz.

  • Yeraltında kullanılan kablolar
  • Hava Kabloları
  • Alçak Gerilim Kabloları
  • Çelik Sargılı Kablolar
  • Koaksiyel Kablolar

Kablo türlerini beş ana başlıkta ayırdıktan sonra yapısal ve üretim madenine göre farklılıklarını inceleyerek, hep birlikte kablo çeşitleri hakkında daha detaylı bilgi edinebiliriz.

Yeraltında kullanılan kablo türleri:

Yer altında gömülü vaziyette bulunan kablolar, çoğunlukla kanal sistemiyle döşenmektedir. Sürekli olarak aşırı bir nemle karşı karşıya kalacakları için genellikle kurşun muhafazalar içerisine döşenmektedir. Tek iletkenli kablolar ve çok iletkenli kablolar olarak ikiye ayrılır.  Büyük çaplı kabloya ihtiyaç duyulan ve yüksek gerilim içeren devrelerde tek iletkenli kablolar kullanılır. Böyle durumlarda aynı kanal içerisinde kesinlikle iki ayrı kablo döşenemez. Bir kanal içerisinde yalnızca bir tane tek iletkenli kablo bulundurabilir. Çok iletkenli kablolarda ise durum farklıdır. Tek bir kanala birden fazla çok iletkenli kablo döşenebilir. Bu durum maliyeti düşerecek olsa da çok iletkenli kabloların akım taşıma kapasiteleri, tek iletkenli kablolardan daha azdır. 

Hava Kabloları tür ve özellikleri:

Şartların toprak altına döşenmeyi mümkün kılmadığı ve veya havadan döşenmenin daha kestirme bir yol izlediği göz önünde bulundurulduğu durumlarda hava kabloları kullanılır. Hava kabloları kurşun kaplı kablolardır ve rehber kablo diye tabiren edilen güçlü çelik kablonun desteklediği yine çelikten yapılmış askılar üzerine döşenir. Genellikle yer altı döşemenin pahalı maliyetler açabileceği hesaplanan durumlarda yerleşim bölgelerindeki elektrik dağıtımı için kullanılmaktadır. Ayrıca bakım ve tamiratının çok daha kolay yapılabilmesi sebebiyle büyük fabrikalarda ki elektrik dağıtımlarında da kullanılmaktadır.

Alçak Gerilim Kabloları:

Bu kablo türleri, toplamda 1000 voltu aşmayan yerlerde 3 tipte kullanılır. 

  • Metal harici maddeler ile kaplı kablolar.
  • Metal ile kaplı kablolar.
  • Metalik muhafaza veya mineralle yalıtılmış kablolar.

Metalden başka her hangi bir maddeyle kaplı kablolar; her biri lastikle yalıtılmış özel iletkenlerden meydana gelir. Zaman zaman yağlı yağlı kağıt tabakasıyla kaplanıp, lastik yalıtkanın etrafına kağıt bant sarıldığı da görülmektedir. Bu tarz bir yalıtkan ile sarılmış olan iletken kablolar, neme ve ateşe dayanıklı bir birleşiğe düyük oranda doyurulmuş, bir dış sargıyla sarılır.

Çelik Sargılı Kablolar:

Bu kablo türü her biri yağlı kağıt ile sarılmış, lastikle sarmalanmış, tel iletkenlerden meydana gelir. Çelik örgülü kablolar aşınmaya dayanıklı olmaları sebebiyle özellikle kurak bölgelerde ve çöllerde kullanılmaktadır.

Koaksiyel Kablolar:

Koaksiyel kablolar iki iletkenli kablolar olarak bilinir. Genellikle yüksek frekanslı akım geçecek devrelerde kullanılır. İki iletkenden biri içi boş diğeri ise içerisine oturtulmuş ve aralarına sert plastik yerleştirilmiş kablo türleridir. Bu kablo türleri, telsiz, anten, radyo yayını gibi bir çok alanda yüksek frekansta daha iletken oldukları için kullanılmaktadır.

Kablo hurdası fiyatı kaç para?

Görüldüğü üzere atıl durumda ki bir kabloya sadece hurda kablo gözüyle bakılamaz. Kablo hurdasının fiyatı kablo türü, kablonun üretildiği iletken madde, kablonun muhafazasında kullanılan madde göz önünde bulundurarak belirlenir. Eğer sizinde hurda kablo satmak gibi bir düşünceniz varsa firmamız güncel kablo hurdası fiyatları ile siz değerli müşsterilerine memnuniyetle yardımcı olacaktır.

Teklif Formu

Neler Yapıyoruz?

Hizmetlerimiz

Hizmetlerimiz

Hurda Demir Alan Hurdacılar Olarak 7/24 Hizme..

İncele

Hurda Çeşitleri

Hurda çeşitleri nelerdir? Malzemenin üretimi..

İncele

Hurda Nedir?

Hurda nedir? Sorusuna cevap olarak daha önce ..

İncele

İnşaat Hurdaları

Her ne kadar inşaat hurdası denince akla ilk ..

İncele

Krom Hurda Fiyatları..

Krom; dayanıklı, çok sert bir yapıya sahiptir..

İncele

Çinko Hurda Fiyatlar..

Çinko Hurdası  Alımı Yapan Geri Dönüşüm Firma..

İncele

Kurşun Hurda Fiyatla..

Kurşun hurdası, doğada geri dönüşümünün zor o..

İncele

Bakır Hurda Fiyatlar..

Sizlere Bakır Hurdası hakkında bilgi vermeye ..

İncele

Demir Hurda Fiyatlar..

Hurda Demir Fiyatları Hurda demir nedir? Hur..

İncele

Rota Hurda

Her Nevi Hurda Alımı ve En Yüksek Hurda Fiyatları Size En Yakın Hurdacı Rota Hurda'da

Hurdacı

Hurda Alımı

Hurda Fiyatları

Hurda Karşılığı Söküm

Hurdacı Çağır

Hurdacı Numarası

Evden Hurda Alımı

İstanbul Hurdacı

Avrupa Yakası Hurdacı

Hurda Alan Hurdacı

Madeni Hurda Alımı

Anadolu Yakası Hurdacı